Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Navigate Up
Sign In
Study in English Uniwersytet Trzeciego Wieku E-learning Szkolenia korporacyjne Kursy językowe Studia MBA Studia doktoranckie Studia podyplomowe Studia magisterskie Studia licencjackie Kursy przygotowawcze Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Akademia Młodego Ekonomisty
Jesteś tu: Oferta SGH > Polski > Aktualności

​Z SGH na waszyngtoński Kapitol

2013-11-22 pl kategoria: informacja inne wywiad 

Karol Górnowicz (na zdjęciu w środku) studiował na programie magisterskim CEMS w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz w Rotterdam School of Management. Przez ostatni rok pełnił funkcję Prezydenta w Global CEMS Student Board. Dwa miesiące spędził na George Mason University w Waszyngtonie i the US Small Business Administration jako stypendysta Paderewski Scholarship Fund. 

gornowicz1.JPG
 
Staranie się o stypendium to zwykle stos papierków do wypełnienia i duża konkurencja. Ciebie to nie zniechęciło. Warto było?
 
Karol Górnowicz: Oczywiście, że tak. Byłem przekonany, a teraz wiem to już na pewno, że do samego końca warto było wypełniać te aplikacje. Motywowała mnie możliwość pobytu w Waszyngtonie, ale także oferta samego programu. To była nagroda za trud i determinację. W programie the Fund for American Studies co roku może wziąć udział 300-400 osób z całego świata, z tym że w większości uczestnikami są Amerykanie. Tylko jedna osoba z Polski może wziąć każdego roku udział w tym programie, więc selekcja jest dosyć ostra. Fundacja Paderewskiego przyznaje jedno pełne stypendium w wysokości 10 tys. dolarów. Pokrywa ono koszty pobytu w Waszyngtonie, przelot, kieszonkowe, ale co najważniejsze udział w dwumiesięcznym letnim programie akademickim na amerykańskiej uczelni oraz dwumiesięczną praktykę. 


Miałeś w ogóle czas na korzystanie z uroków studenckiego życia w USA?


Szczerze mówiąc, czułem, jakbym pracował tam na pełnym etacie. Tyle było zajęć i obowiązków. Wolne weekendy wykorzystywałem na zwiedzanie Waszyngtonu.

Jak wyglądały Twoje dni na uczelni?

Brałem udział w dwóch wykładach tygodniowo na George Mason University. Musiałem zaliczyć w formie egzaminu podstawy ekonomii w kontekście amerykańskim, drugi to była nauka polityczna. Analizowaliśmy konstytucję pod kątem filozoficznym. Bardzo ciekawe doświadczenie.

To część akademicka. Ale stypendium wiązało się także z realizacją części praktycznej. Dlaczego wybrałeś akurat praktyki w the US Small Business Administration?

Stypendysta ma do wyboru wiele agencji rządowych, instytutów, thinktanków, gazet, nawet uczelni, w których może realizować praktyki. Ja wybrałem agencję federalną, która wspiera działalność sektora małych firm w USA. Chciałem zobaczyć, jak wygląda od kuchni wsparcie państwa dla małego biznesu, który tak naprawdę w USA jest przecież jednym wielkim biznesem - działa tam ponad 20 mln małych firm.

Na czym polegała praktyka?

Agencja zajmuje się m.in. udzielaniem gwarancji kredytowych dla małych biznesów. Moim zadaniem było dokonywanie analiz kredytowych, przeglądałem bazy danych, sporządzałem umowy gwarancyjne. Zostawiłem po sobie cały komplet gotowych dokumentów do wykorzystania przy analizie kredytowej przez kolejnych praktykantów.

Za stypendium dla polskich studentów stoi generał Edward Rowny. Dlaczego mówisz o nim "największy patriota, jakiego poznałem"?

Gen. Rowny przesłużył w wojsku amerykańskim ponad 50 lat swojego życia. Walczył w Korei i w Wietnamie. Po osiągnięciu stopnia trzygwiazdkowego generała skupił się na polityce. Był strategiem ds. nuklearnych Ronalda Reagana i czterech innych prezydentów. Negocjował z ZSRR programy rozbrojeniowe. Na pewno generał miał swój duży udział w tym, że administracja Reagana była bardzo przychylna sprawie polskiej. Generał Rowny stał również na czele komitetu organizującego sprowadzenie ciała Ignacego Jana Paderewskiego do Polski w 1992 r. To właśnie on wpadł na pomysł powołania funduszu, który będzie nosić imię Ignacego Jana Paderewskiego, a korzystać z niego będą polscy studenci. Dzięki temu już od 9 lat młodzi ludzie z Polski mają możliwość zdobywania doświadczeń na Kapitolu.

Stypendium w USA bywa furtką do związania się z amerykańską uczelnią na dłużej, do związania ze Stanami Zjednoczonymi swoich planów naukowych, zawodowych i osobistych. Ty wróciłeś...

Za mało widziałem w życiu, żeby już na stałe gdzieś się zatrzymać. Wiem, że ostatecznie chcę założyć rodzinę w Polsce. Poza tym w dłuższej perspektywie chciałbym dołożyć swoich kilka groszy do wsparcia polskiej gospodarki, zakładając tu w przyszłości własną firmę. Myślę, że pomoże mi w tym doświadczenie z USA oraz zdobyte w CEMS.

INFORMACJE NA TEMAT STYPENDIUM

Organizator Programu w Waszyngtonie: The Fund for American Studies (TFAS)
Instytucja przyznająca Stypendium Paderewskiego dla Polaków: Paderewski Scholarship Fund
Wysokość Stypendium: 10,000 USD
Okres trwania Programu: 8 czerwca - 1 sierpnia 2014
Miejsce: Waszyngton DC, USA
Termin składania aplikacji: 15 stycznia 2014
Dodatkowe informacje oraz strona formularza aplikacyjnego: www.DCinternships.org
Pytania w sprawie procesu rekrutacyjnego proszę kierować na admissions@tfas.org
Szukasz pomocy, masz pytania? Karol chętnie podzieli się swoim doświadczeniem: karol.gornowicz@cemsmail.org

 

gornowicz2.JPG

 
 

 

Archiwum